Jestliže jsme se rozhodli, že trochu oživíme interiér svého bytu, můžeme začít tím jednodušším způsobem, který není ani tak nákladný. Jde totiž o malování bytu. Mnozí z nás tuto činnost sice moc rádi nemají a to již vzhledem k ne moc oblíbenému závěrečnému úklidu. Samotné malování nemusí být tak obtížné, stačí, když budeme mít alespoň představu o tom, jakou barvou bychom chtěli mít pokoje vymalovány. Na zbytek si můžeme objednat profesionální malířskou firmu, která svůj úkol splní na jedničku. Základem úspěchu je dobrá příprava Malované stěny nevycházejí z módy, protože harmonicky zapadají do mnoha moderních a klasických interiérových stylů. Při malování stěn se předpokládá dosažení dokonale hladkého povrchu, který je bez nečistot a nedostatků, které by mohly způsobit problémy při konečné fázi malování a malba by nebyla dokonalá. Je proto nutné, abychom si stěny připravili předem. Zarovnat, vyhladit, zacelit případné díry a podobně. I tyto přípravné práce nám mohou provést řemeslníci malířských firem.

Chodba

První místností, kam vstoupí návštěva je chodba. Měla by být přirozená a ne moc tmavá, to pak působí sklesle a ponuře. Jak vymalovat chodbu? Jaké barvy jsou vhodné pro malý nebo úzký prostor? Malování stěn v šedé nebo béžové barvě je vhodným odstínem právě pro chodbu. Malá chodba neutrálních odstínů se bude zdát o něco větší, než ve skutečnosti je. Máme – li velkou chodbu, pak se při výběru barvy můžeme cítit mnohem volněji a používat barvy teplejších odstínů, jako je oranžová; červená; žlutá; krémová; aj. jaké barvě bychom se v případě malování chodby měli asi vyhnout, je bílá. Je to sice barva neutrální a velice dobře kombinovatelná s jinými odstíny barev, ale vzhledem k tomu, že bílá se snadno ušpiní, může se za nějakou dobu z chodby stát místnost plná stop po špinavých botách, tu a tam se otře o stěnu i naši domácí mazlíčci a malování může začít nanovo.

Jak kombinovat barvy

Když malujeme jakoukoli místnost, měli bychom  se řídit pravidlem tří barev. To znamená, že v jedné místnosti by neměly být více jak tři odstíny jedné barvy.  Pokud je chodba koncipována v neutrální barvě a bez jasných akcentů, pak si můžeme pustit i do kombinace barev, jako například: mléčná a béžová, hnědá a šedá, tyrkysová a modrá. Chodba bude pak vypadat dokonale i s jemnými doplňky.

Jaké barvy jsou vhodné do kuchyně

Je důležité, aby každý člověk cítil ve svém domě příjemně a pohodlně. V kuchyni, kde celá rodina tráví spoustu času, počínaje ranní snídaní a končícími večerními setkáními třeba nad šálkem čaje, bychom měli cítit relax a odpočinek. I zde jsou stěny vymalovány podle našeho přání a požadavků. Barvy bychom také měli volit podle toho, jaké vybavení v kuchyni máme. Každá barva má jednoznačný vliv na náš psycho-emocionální stav, a to je třeba vzít v úvahu při rozhodování, jakou barvu malovat stěny v kuchyni. Můžeme se držet několika pravidel:
  • světlé barvy vizuálně zvětšují malý prostor
  • tmavé barvy zužují prostor, zejména pokud máme malou kuchyň
  • teplé barvy nevytvářejí na velké ploše nudu
  • kuchyně s okny na jih mohou být vymalovány světlými odstíny studených barev – modrá, zelená, fialová