Saunování ať už pravidelné nebo jen to občasné má velmi pozitivní vliv na náš organismus. Nejenže zbavuje tělo od škodlivých toxinů, ale také otužuje naše tělo, upevňuje zdraví a vylepšuje prokrvení kůže. Sauna je ale také spolehlivý akumulátor, který nám může kdykoliv dobít energii. Pokud jsme ve stavu vyčerpání ať už toho psychického nebo fyzického snižuje se nám celková obranyschopnost. Proto je tady finská sauna a její pozitivní působení.

Jak saunování funguje?

Prohřátí celého těla s následným prudkým ochlazením, to je princip saunování. Dřevěný domeček jako sauna je velice dobře izolovaný od okolí. Uvnitř se nacházejí saunová kamna, která mohou být na elektřinu nebo na dřevo. Vyhřívají místnost na teplotu zhruba 80 až 90 ˚C. Vzduch v sauně je velice suchý. V každé finské sauně jsou také na kamnech položeny kameny, které se jednou za čas mohou polévat vodou. Vznikne tak pára, která zvlhčí vzduch. Materiál, ze kterého je finská sauna zrealizována musí být kvalitní a vlhku odolná. Vynikající doporučení má masivní polární smrk nebo kanadská borovice.

Co následuje po saunování ve finské sauně?

Po saunovacím procesu se nezapomínejme pořádně osprchovat, pak můžeme přejít i k ochlazovací fázi. V zimním období se jako fáze ochlazení může hodit i sníh, který třeba zrovna napadl. Saunování se doporučuje alespoň 1x týdně. Posílíme tak svou imunitu, zdraví, ale skvěle dobijeme baterky.

Finská sauna nebo infrasauna?

Infrasauny jsou vlastně kabiny, které jsou na rozdíl od klasické sauny zařízeny na principu infračerveného záření a lze umístit prakticky kamkoliv. Jsou vhodné pro sportovce, ale i pro ty, kteří mají problémy s dýchacími cestami, revmatismem nebo při snižování váhy. Výhodou je, že u infrasauny se neodpařuje žádná pára, stačí jen řádně vyvětrat místnost. Finská sauna jak už bylo uvedeno výše, je sauna, kde se teplota v místnosti rozehřeje až na 90 stupňů Celsia, poléváním rozžhavených kamenů zvýšíme vlhkost a dopřejeme si nerušený odpočinek a klid, který opakujeme zhruba po 10 až 15 minutách. Musíme se cítit hlavně příjemně.